در آموزش نرم­ افزارهای گوناگون و از جمله نرم­افزارهای مهندسی، دو دیدگاه متفاوت وجود دارد: در دیدگاه اول، کار آموزش با توضیح بخش های گوناگون نرم­ افزار، منوها و قابلیت­ های آن به ترتیب از صفر تا صد صورت می پذیرد. این روش، علیرغم داشتن جامعیت و ساختاربندی مناسب، برای فراگیران کمی خسته کننده است. در روش دوم، که می‌توان آن را «پروژه محور» نامید، آموزش از طریق مثال­هایی کاربردی و به تدریج صورت می­پذیرد. در این روش، اطلاعاتی که قرار است به فراگیرنده منتقل شود، به صورت گام­ به­ گام و در حین حل همین پروژه­ ها در اختیار وی قرار گرفته و پازل آموخته­ ها و دانش وی در مورد نرم ­افزار به تدریج تکمیل می­ گردد. این روش، با وجود دشواری خاص خود، این مزیت را دارد که از خستگی و فراموشی فراگیرنده در هنگام مواجهه با انبوهی از اطلاعات جدید جلوگیری می­نماید.

«دوره آموزشی آباکوس کاربردی» با تکیه بر روش دوم (و البته تا حد امکان استفاده از مزایای روش اول) برنامه­ریزی گردید.

 

پوستر دوره آموزشی آباکوس کاربردی

در این دوره، در قالب 8 جلسه، مثال­های کاربردی زیر مطرح و در قالب آن­ها مفاهیم مختلف مربوط به نرم­افزار آباکوس آموزش داده شد:

1- شبیه­ سازی خرپای دوبعدی

2- شبیه­ سازی صفحه سوراخ دار و بحث تمرکز تنش

3- شبیه­ سازی استاتیکی و دینامیکی تغییرشکل یک تیر

4و5- شبیه ­سازی فرایند نورد با حلگرهای ضمنی (Standard) و صریح (Explicit) آباکوس

6- بررسی مودهای ارتعاشی و کمانش لوله­ای استوانه­ای

7- تحلیل عملیات شکل­دهی فورج گرم و معرفی روش ALE

8- شبیه­سازی  برخورد گلوله به دیوار و تحلیل ضربه

گفتنی است در این دوره، برای حل اشکال روش پروژه محور در پراکندگی مطالب، اطلاعات ضروری پیرامون نرم ­افزار در قالب پاورپوینت­ هایی کوتاه (در حد 15 تا 20 دقیقه) در ابتدای هر جلسه ارائه می­گردید. این ارائه ­ها، مطالبی از جمله آشنایی کلی با واسط گرافیکی و ماژول­ های آن، آشنایی کلی با روش لمان محدود، اشنایی با انواع تحلیل در آباکوس و… را شامل می­ شد.

این دوره، به طور موازی برای دو گروه مختلف از دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان در رشته ­های مهندسی مکانیک، مواد و نساجی با حضور فراگیرانی از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری با همکاری پژوهشکده شهید اعتباری در این دانشگاه برگزار گردید.