همانطور که می­‌دانیم، روش انتگرال­گیری صریح یا Explicit که در حلگرهای Explicit نرم‌افزار آباکوس (مثل Dynamic Explicit) مورد استفاده قرارمی‌­گیرد، روشی با پایداری مشروط است. به این معنی که برای پایداری حل و صحت روند پیش­روی گام­به­گام الگوریتم حل، میزان گام زمانی در هر مرحله باید از یک حداقل مشخص بیشتر باشد.

چون کوچکترین المان در شبیه­‌سازی ملاک برآورد این گام زمانی بحرانی خواهد بود، در مسائل مختلف گاه پیش می­‌آید که یک یا چند المان (در محل­‌هایی نسبتاً بی­‌ا‌همیت از نظر تحلیل) سبب کوچک شدن بیش از حد این متغیر و در نتیجه طولانی شدن بی­‌مورد زمان حل می­‌گردد.

روش مقیاس‌دهی جرمی برای رفع این مشکل پدید آمده است. در این مقاله به این روش و چگونگی تعریف آن در آباکوس خواهیم پرداخت...

 

امروزه مواد كامپوزيتي كاربرد گسترده­اي در صنايع مختلف پيدا كرده­اند. با افزايش كاربرد اين مواد، نياز بيشتري براي تحليل سازه­‌هاي كامپوزيتي احساس مي­‌شود.  با توجه به اهمیت روزافزون این مواد مهندسی، در نرم افزار­هاي مختلف المان محدود و از جمله Abaqus، امکانات گسترده‌ای برای شبیه‌سازی و تحلیل این مواد فراهم شده است.

با توجه به اهمیت و کاربرد فراوان مدل­سازی و تحلیل عددی کامپوزیت­ها در بخش­های مختلف تحقیقاتی و صنعتی، بر آن شدیم تا در طی سلسله مقالاتی به نکات مختلف پیرامون این مواد مهم مهندسی بپردازیم.

در بخش اول به چگونگی تعریف این مواد در آباکوس (تعريف جنس برای مواد کامپوزیتی) خواهیم پرداخت...

از تکنیک زیرمدلسازی (Submodeling) جهت بررسی یک ناحیه­ ی موضعی از یک مدل استفاده می­شود. در این روش ابتدا مدل را با استفاده از یک مش­بندی درشت آنالیز کرده، سپس از نتایج بدست آمده از آنالیز اولیه جهت بررسی یک ناحیه­ی محلی با مش و هندسه­ی بهبود یافته استفاده می­شود. زمانی که به حل صحیح و همراه ....

 هنگامی که راهنمای آباکوس (مانند کتابچه Abaqus Analysis User's Manual) را می‎خوانیم، دو روش وارد نمودن دستورات را ملاحظه می‎کنید، مانند دستور تعریف ماده که به‎صورت زیر بیان شده‎است:

البته گاهی هم...